poniedziałek, 25 kwietnia 2016

WIOSENNY KĄCIK PRZYRODY- starszaki
Wiosna to doskonała pora, by rozbudzać zainteresowania dzieci zmianami zachodzącymi w przyrodzie. Stwarza bowiem sprzyjające warunki do prowadzenia obserwacji i poznania cyklu rozwojowego roślin oraz warunków potrzebnych do wzrostu. Przemiany zachodzące    w przyrodzie tworzą sytuacje, które powodują zdziwienie, zaciekawienie, zainteresowanie. Nasuwają wiele pytań i wniosków podczas prowadzonych doświadczeń. Są to wystarczające powody do urządzenia w salach zielonych kącików przyrody.


Słońce zaczęło częściej zaglądać do sali, więc zaplanowaliśmy wspólne urządzanie kącika przyrody. Zabawy było co nie miara, wszystkim dzieciom pomysł się podobał. Dzieci napełniały doniczki ziemią, a następnie siały różnorodne nasiona: fasolę ozdobną, groszek pachnący szczypiorek czosnkowy oraz maciejkę. Każdy przedszkolak wie, że rośliny potrzebują wody do wzrostu, więc zostały nasionka starannie podlane i odstawione  w ciepłe i słoneczne miejsce. Podczas tych działań dzieci zwróciły uwagę na kształty, wielkość i kolor nasion oraz szybkość wzrostu roślin.
Rozbudzanie u dzieci zaangażowania pozwala im zrozumieć potrzebę pielęgnacji i ochrony przyrody. Praca w kąciku rozwija myślenie przyrodnicze u dzieci.
W tym zakresie należy wdrażać dzieci do :
  • umiejętności aktywnego poznania przyrody;
  • odkrywania zależności występujących w środowisku;
  • eksperymentowania i przeprowadzania różnych doświadczeń;
  • przewidywania skutków podejmowanych działań.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz