środa, 19 lutego 2014

"5 PORCJI WARZYW, OWOCÓW LUB SOKU"     
Nasze przedszkole bierze udział w programie "5 porcji warzyw, owoców lub soku", którego celem jest zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania.
         Założenia programu oparte są na zaleceniach Światowej organizacji zdrowia(WHO), która podkreśla konieczność włączenia do diety codziennego spożywania owoców i warzyw.
         Ideą programu jest uświadomienie i przekonanie zarówno dorosłych jak i dzieci do jedzenia warzyw i owoców oraz picia soków pięć razy dziennie. Porcją może być średniej wielkości gruszka, 3-4 śliwki, talerz pysznej zupy z warzywami lub szklanka soku.     W trakcie realizacji programu dzieci poznały rodzinę Piątkowskich, która jest bohaterem kampanii "5 porcji warzyw, owoców lub soku". Członkowie rodziny Piątkowskich to uśmiechnięci, energiczni, uwielbiający owoce i warzywa ludzie, którzy w formie zabawowej zachęcają dzieci do spożywania warzyw, owoców lub soków.     W ramach programu każde dziecko w "Książeczce na piątkę" rozwiązywało zadania na temat właściwego odżywiania opartego na diecie uwzględniającej warzywa, owoce i soki.

     W ciągu kilku dni rozmawialiśmy o walorach odżywczych owoców i warzyw, dzieliliśmy się spostrzeżeniami i doświadczeniami.


     Dzieci liczyły, porównywały oraz segregowały owoce i warzywa tworząc tym samym zbiory.     Podczas zajęć plastycznych przedszkolaki kolorowały warzywa i owoce według kodu, rysowały także swój zdrowy posiłek oraz projektowały kartonik soku.     
     Dzieci w trakcie realizacji programu rozwijały wrażliwość słuchową poprzez odgadywanie odgłosów pochodzących z kuchni, dzieliły nazwy owoców i warzyw na sylaby. Uczestniczyły również w tańcach i zabawach ruchowych do piosenek o tematyce warzywno – owocowej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz